Hökerum Fastigheter - Om Oss
 
hokerum_fastigheter-farg - kopia - kopia.jpg

Hökerum Fastigheter i korthet

Hökerum Fastigheter har långsiktig förvaltning av fastigheter som huvudfokus. Hökerum Fastigheter är en del av ett familjeföretag som grundades 1968 och ingår i en koncern som bland annat också innehåller Hökerum Bygg och Villa Strömsfors. 

Vi hyr ut lägenheter och lokaler i Ulricehamn, Jönköping, Huskvarna och Borås. Vi är ca 20 anställda och förvaltar ca 1100 lägenheter och 63.000 kvadratmeter lokaler.

 

Kontaktpersoner

Fredrik Ståhl

VD 
Telefon: 0321-69 43 13
fredrik@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-9005_Webb.jpg

Peter Hjert

Fastighetsförvaltning 
Telefon: 0321-69 43 14
peter.hjert@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-9008_Webb.jpg

Linda Olausson

Ekonomi 
Telefon: 0321-69 43 06
linda@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-8930_Webb.jpg

Oscar Berggren

Teknisk förvaltare 
Telefon: 0321-69 43 07
oscar@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-8986_Webb.jpg

Carola Larsson

Administratör 
Telefon: 0321-69 43 12
carola.larsson@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-8962_Webb.jpg

Cina Gustafsson

Bovärd 
Telefon: 0321-278 40
cina.gustafsson@hokerumfastigheter.se

EE-HökerumFastigh-high-8909_Webb.jpg

display.png
 
hokerum_fastigheter-farg - kopia - kopia.jpg
 
 

1968 KLÄCKTES EN IDÉ SOM 50 ÅR SENARE SKULLE FÅ EN HEL DEL LUFT UNDER VINGARNA

Det var en ganska vanlig dag på jobbet i Hökerum – men ändå ovanlig. Det var dagen då insikten kom att man skulle kunna göra saker och ting
annorlunda inom byggbranschen. Bättre. Med nya tankesätt och lite mod kunde man vända upp och ned på en hel del sanningar och begrepp.

Det var den dagen 1968 då idén till Hökerum Bygg kläcktes. Idag har verksamheten fått en hel del luft under vingarna och vi bygger vidare efter de idéer och principer som följt oss genom alla år.

2018 fyller Hökerum Bygg 50 år. Det är med stolthet vi tittar tillbaks på vår historia. Men blicken är mest riktad mot framtiden och alla de utmaningar den för med sig.

Vi firar genom att göra det vi alltid gjort. Utveckla, utmana och skapa bättre förutsättningar för att fler ska kunna bygga sitt eget bo och framtid. Ja, kanske kommer vi äta lite tårta också.